Venkovní rohože

Venkovní rohož musí zbavit obuv od hrubých mechanických nečistot a sněhu, její konstrukce musí umožňovat odtok vody a musí pod ní být místo na mechanické nečistoty, aby nedocházelo k zanášení rohože.

Typickým a nejrozšířenějším zástupcem pro venkovní rohože je tak zvaný škrabák. Jde nejčastěji o kovovou mřížku umístěnou vně budovy i před případné vchodové zastřešení, kdy je pod škrabákem umístěna jímka pro mechanické nečistoty, která je také odvodněna, v ideálním případě je voda z tohoto čistícího systému odvedena přímo do kanalizace.

Další typy venkovních rohoží, jsou konstruovány s pomocí kombinace materiálu pryže a hliníku, kdy je vytvořena vzhledově zajímavá plocha. Hliníkové profily zde slouží jako nosný a zpevňující prvek a pryž, která je umístěna mezi hliníkové komponenty slouží jako pružná a velmi intenzivně čistící plocha.

Variant kdy je konstrukce rohože tvořena hliníkovým a pryžovým, případně plastovým materiálem je celá řada. Takováto rohož je vyráběna přímo na míru a je přizpůsobena místu na kterém má plnit čistící funkci. Tyto rohože jsou samonosné a je možné je umístit nad odvodněnou jímku pro mechanické nečistoty.

Posledním typem venkovní rohože je celopryžová deska, obsahující otvory pro mechanické nečistoty a vodu. Tato rohož není samonosná, musí být proto umístěna na pevné, vodě odolné podložce. Tato rohož vyniká vysokou mechanickou odolností a je uzpůsobena i pro pojezd motorových vozidel, různých vozíků a podobně.

Poslední skupinu běžných venkovních rohoží, uzavírají různé druhy designových bazénových rohoží.