Umělé kompozitní

Umělé kompozitní WPC – Wood Plastic Composite

V současné době se setkáváme se zvýšenou poptávkou po alternativních materiálech, které by měly lepší mechanické vlastnosti a byly odolnější nežli jsou klasické přírodní materiály, používané na zhotovení teras v exteriéru.

Byl tedy vyvinut materiál na bázi dřeva a polymeru obecně nazvaný WPC. Technologie výroby WPC je stará již více nežli deset let a za tuto dobu, postupným vývojem vznikl velice odolný kompozitní materiál, který eliminuje negativní vlastnosti přírodních materiálů a přitom si zachovává v co největší míře optický vjem dřevěného materiálu.

Kompozitní materiál WPC (Wood Plastic Composite) je složen ze dvou třetin dřevité drtě a zbytek tvoří polymerní plasty. Toto spojení přírodního a umělého materiálu dalo vzniknout naprosto unikátnímu materiálu, který vyniká extrémní životností a odolává všem klimatickým a povětrnostním podmínkám bez jakékoli údržby.

Výrobky WPC se liší svojí povrchovou strukturou – hladký, pískovaný povrch, jemné a hrubé drážky – barvě a odstínu který se snaží co nejvíce podobat přírodním materiálům. Čím více dřevěné složky, tím je materiál kompozitního WPC podobnější dřevu. U kvalitních WPC materiálů je optický a pocitový efekt natolik dokonalý, že běžný uživatel rozdíl mezi dřevěným a umělým materiálem prakticky nepozná.

Z kompozitních materiálů WPC se vyrábějí také různé zámkové dílce a dlaždice, které se hodí pro složitější a specifické realizace venkovních teras a povrchů.

Výhody teras zhotovených z kompozitních materiálů:

Venkovní terasy z WPC materiálů, vynikají svojí odolností a dlouhou životností prakticky bez údržby. Tím šetří průběžné náklady na údržbu a ošetřování terasy až do té míry, že prvotní poněkud vyšší náklady na pořízení terasy z kompozitních materiálů se dlouhodobě vracejí už po třech či čtyřech letech provozu.

WPC materiály vynikají svojí rozměrovou a optickou stabilitou, terasa z tohoto materiálu rozměrově nepracuje a nemění svoji barvu.

Terasa z kompozitního materiálu je odolná, proti dřevokaznému hmyzu, plísni a hnilobě.

Kvalitní WPC materiály jsou ekologické a neobsahují škodlivé emise.

Nevýhody WPC teras:

WPC kompozitní materiály pro venkovní terasy jsou někdy konstruovány jako duté, tyto mají nižší nosnost a v zimních měsících hrozí popraskání, pokud není terasa odborně a kvalitně zhotovená předepsanou technologií tak, aby toto riziko bylo minimalizováno.

Výrobců WPC materiálů je celá řada, u některých je optický a pocitový dojem bližší plasu nežli dřevu.

Všechny kompozitní materiály nejsou stejné a nemají stejnou odolnost a životnost!

Jak je tomu v dnešní době běžně zvykem, najdou se i různí výrobci, kteří se snaží za každou cenu materiál zlevnit a to ne vždy tak úplně ve prospěch spotřebitele. Zajímejte se z jaké zemně materiál pochází a jaké je jeho poměrové složení přírodních a umělých složek.

Nejkvalitnější materiály WPC mají složení v poměru cca 65% dřeva a 35% umělých polymerních látek. Hlavní složkou kvalitního polymeru je HDPE což je vysokotlaký polyethylen. Ten je někdy ovšem nahrazován méně odolným polypropylenem (PP).