Exotické dřeviny

Exotické dřeviny – jedinečnost s nádechem exotiky

Exotické dřeviny vynikají svými jedinečnými vlastnostmi, které u domácích dřevin nenajdete. Není to jen kresba dřeva, jsou to také mechanické vlastnosti, které dávají exotickým dřevinám vyšší odolnost při opotřebování. Tropické dřeviny mají větší rozměrovou stálost a některé lépe odolávají vlhku.

Exotické dřeviny se používají nejen k výrobě podlah venkovních teras, ale najdou uplatnění i v interiéru, kterému dodají nádech exotiky a svou kresbou vytvoří zajímavý a nevšední interiér.

Nejpoužívanější exotickou dřevinou je bezesporu Bambus. Tato dřevina vyniká svými mechanickými vlastnostmi jako je především houževnatost a tvrdost (tvrdší než Dub). Navíc cena za pořízení takovéto podlahy je mnohdy nižší, nežli pořízení podlahy z evropských dřevin. Je to dáno především skutečností, že do těžební výšky Bambus dorůstá zpravidla za pět let a tím je tato dřevina prakticky nevyčerpatelným zdrojem suroviny pro výrobu podlahových dílců.

Podlahu z Bambusu můžete mít jak v provedení pevně přilepeném k podkladu, tak i v plovoucím provedení, kde jsou jednotlivé dílce podlahy spojovány na zámek bez použití lepidla.

Bambusové podlahy se vyrábějí ve více variantách:

Přírodní horizontálníKáva horizontální
Přírodní vertikálníKáva vertikální

Přírodní mramorKáva mramor
Zebra

Některé další exotické dřeviny používané v interiéru:

Jatoba – Bělové dřevo jatoba je šedě bílé, jádrové dřevo inklinuje k barvám lososově červené až po oranžově hnědou barvu. Čerstvě nařezané mívá červeno šedou někdy až načervenale hnědou barvu ozvláštněné tmavými pruhy. Díky své přirozené kráse, bohaté barevnosti a extrémní tvrdosti je tento druh dřeva považován za jednu z nejpopulárnějších exotických dřevin používanou na výrobu dřevěných podlah.

Afrormosia - je známá svým nádherným barevným zbarvením. Jádrové dřevo Afromosie má tmavě oranžově hnědou až hnědou či hnědožlutou barvu. Běl dřeva je úzký, krémově hnědý, barevně světlejší a jasně ohraničený od jádra dřeva

Cumaru - Běl tohoto druhu dřeva se velmi podobá jádru dřeva. Pohybuje se v rozmezí od světle opálené hnědé až po tmavě hnědou barvu. Dřevo má nepravidelně uspořádaná jádra a má vlnitou a drsnou texturu.

Doussie -Dřevo je bledě žluté až bílé, zatímco barva jádra tohoto dřeva se pohybuje v rozmezí od světle hnědé až načervenale-hnědé. Struktura jádra dřeva je nepatrně propletená. Dřevo je středně lesklé a textura je poněkud hrubá. Je jedním z nejpopulárnějších dřevin, které se dováží do Evropy. Ve střední a západní Africe je považováno za posvátné a hojivé.

Iroko - Bělové dřevo iroko je žlutavě bílé, zatímco jádrové dřevo je zlato oranžové, někdy přechází až do hnědé barvy. Tento druh dřeva má spřažená zrna a je mírně lesklý a má celkem obyčejnou mírně hrubou texturu. Iroko roste v západní Africe. Středně těžké dřevo zvláště odolávající deformacím. Charakteristické přirozenou stálostí, která z něj dělá ideální materiál pro dřevěné podlahy.

Massaranduba - Jádro dřeva má odstíny červené, někdy až do hněda. Naopak barva bělového dřeva je spíše při odstínech žluté.  Má jemnou uniformní texturu. Fládr dřeva je spíše rovný, někdy lehce zvlněný. Mezi přední dovozce Massaranduby patří Amerika, Oceánie a Asie.

Merbau - Jádrové dřevo čerstvě nařezaného dřeva Merbau je žluté až oranžovo hnědé, ale později ztmavne a získá hnědou nebo až hnědo červenou barvu. Jádra tohoto hrubě texturovaného dřeva mohou být jak rovná, tak i spřažená nebo vlnitá. Jednou z charakteristických vlastností Merbau je, že povrch prken může mít žluté skvrnky v pórech, takže například po položení podlahy se Vám může zdát jako melírovaná zlatem.

Palisandr - Dřevo santos palisander je charakteristické svou hnědou až fialovou barvou s černými pruhy. Postupem času dřevo palisandru zesvětlá a z tmavých hnědých tónů přechází až do světlejších, zlato hnědých tónů. Rozmanité barevné variace Palisandru, které jsou patrné především na čerstvě nařezaném dřevě časem získávají jemnější barevné tóny. Dřevo palisandru má jednotnou a lehce drsnou texturu. Nádherné dekorativní dřevo, pro svůj osobitý fialový nádech s ničím nezaměnitelné. Palisandr je velmi tvrdý a odolný s dimensionální stabilitou podobnou Americkému Dubu.

Teak - Bělové dřevu teaku je bílé nebo bledě žluté, zatímco jádrové dřevo je od tmavě zlato hnědé až po tmavě zlato žlutou se sytě hnědými, až čokoládově hnědými pruhy. Teak má rovný, občas i mírně zvlněný povrch , jeho dřevo je velmi hrubé s nerovnoměrnou texturou. Teakové dřevo samo o sobě může mít mastný povrch s lesklými bílými kapsami.

Wenge - Jádrové dřevo čerstvě nařezaného dřeva Wenge má žluto hnědou barvu, ale pak po několika měsících tmavne a získává jednotně hnědou, někdy i skoro černou barvu se střídavými vrstvami světlých a tmavých tkání, které vytvářejí dekorativní obrazce. Je proto velmi důležité vybrat si dřevo správného stáří. Bělové dřevo je od jádrového dřeva jasně ohraničeno a má hnědavou barvu. Wenge patří mezi nejznámější druhy exotických dřev používaných na výrobu podlah, kde je žádoucí výraznost světlejších a tmavých prvků ve dřevě. Patří mezi exklusivní dřeviny.

Zebrano - Bělové dřevo Zebrano je bělavé na rozdíl od jádrového dřeva, které je bledě žlutohnědé s rovnými tmavšími pruhy. Odtud také pochází název Zebrano. Vzor na dřevě lze zvýraznit nařezáním celého kusu dřeva na čtvrtiny. Časem dostává barva dřeva mnohem výraznější barvu, někdy potemní až na sytě jantarovou barvu s výraznými hnědými, někdy až černými pruhy. Dřevo zebrano je třpytivé a jádra jsou vlnitě spřažená.